Beni Rahat Bırakın Kayit10
Beni Rahat Bırakın Kayit10
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaKapıGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Beni Rahat Bırakın

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin
Admin

Ruh Hali : Anlayışlı
Rep Puanı : 2147483647

Beni Rahat Bırakın Empty
MesajKonu: Beni Rahat Bırakın   Beni Rahat Bırakın I_icon_minitimePtsi Şub. 08, 2010 3:28 pm

Ergenlik dönemi, sorunlarıyla birlikte gelir. Bu hassas dönemde çocuklarınıza kahretmek yerine, onlar sanki çoktan birer yetişkin olmuş gibi davranmayı tercih etmelisiniz. Delikanlı ve genç kız adaylarına, özgür alan ve zaman bırakmak, sorunları daha kolay çözümlemenizi sağlar. Anne, sabırsızdır. İlk kez kucağına aldığı bebeğinin çabucak büyümesini ister. Oysa, endişelenmesine gerek yoktur. Zaman su gibi akıp gidecektir. Bir konuşsa diye ağzının içine bakılan bebek büyümüş, ergenlik çağına gelmiş bir delikanlı ya da

genç kız adayı haline gelmiştir. İşte bu aşamada aileyi yeni sorunlar bekler. Çocuklar büyüdükçe dertleri de büyür. Ninelerin bu uyarılarını çoğumuz önemsemeyiz. Bu tür iddialar bizlere saçma gelir. Ama çocuğumuz ergenlik çağına gelince, bize yapılan uyarıların ne kadar yerinde olduğunu anlarız.

Ergenlik çağına gelen genç adayı, fizyolojik olarak büyük bir değişim yaşar. Bir zamanlar, ebeveynlerini ağızlarından çıkan her sözü önemseyen genç adayları artık onları küçümsemeye başlarlar. Büyüklerin tavsiyeleri ergenlik çağındaki çocukları için modası geçmiş sözlerdir.

Evde her an patlamaya hazır bir bomba gibidirler. Delikanlı adayına gözünün üzerinde kaşın var demeye kalkışsanız, alacağınız karşılık, kırıcı ve üzücü olur.

'Sen anlamazsın' diyerek kızdırmayın

Çocuğun ergenlik çağında, vücudundaki fizyolojik değişimlerle birlikte ruhsal durumunda da büyük yenilikler söz konusudur. Artık kendine yetişkin gözüyle bakan genç, büyüklerini doğal olarak küçümseyecek ve de onları susturmak için elinden geleni yapacaktır.

Gencin kişiliğini oluşturması için ona sürekli öğüt vermek çok yanlıştır. Genç adayına düşüncelerinde yanıldığını ya da yaptığı hareketin yanlış olduğunu söylemeye kalkışırsanız alacağınız cevap sizi şaşırtacaktır. Çünkü genç adayı, sizin fikirlerinizin artık geçerli olmadığını, hata yaptıysa da bunun bedelini kendisinin ödeyeceğini söyler. Genç adayları, çocukken her sözünü can kulağıyla dinledikleri anne ve babalarını artık beğenmemeye başlarlar. Onlara söylenen her söz ters tepki yaratır.

Anne ve baba için sıkıntılı bir dönem başlamıştır. Her sözleri genç adayına battığı için ona bir şey söylemekten bile çekinirler. Böylece evde gergin bir hava oluşur. Ergenlik çağına gelen çocukların huysuz, öfkeli ve tatminsiz olmalarının önemli bir nedeni var:

Genç adayı, artık ebeveynlerine bağımlı olmak yerine, kendi yolunu çizmek ister. Kişiliğinin gelişmesi için arayışlar içindedir. Yeni kimliğinin oluşmasına ebeveyninin karışmasını istemez.

Çocukluktan gençliğe geçiş süreci tamamlanıncaya kadar genç adayının kaprislerine, olumsuz tavırlarına göz yumulmalı. Bu arada gencin kişilik sorununu kısa zamanda çözümleyebilmesi için ona yetişkin biri gibi davranıp, çözüm önerileri sıralanmalı. Ama bunu yaparken gence Sen daha çok gençsin, bu konulardan anlamazsın. Hayat tecrüben yok gibi sözler söylenmemeli.

Yapılacak en doğru iş, gence, ebeveynin kendi gençliklerinde yaşadıkları sorunlardan örnekler vererek onun bu anlatılanlardan kendine ders çıkarması sağlanmalı.

Gençler odalarında dinlenirken boş kalmasınlar diye onlara bir iş emretmekten kaçınmalısınız. Özellikle ergenlik çağında, genç adaylarının yalnız kalıp düşünmeye ihtiyaçları vardır. Bu arada gençlerin seçtikleri kıyafetlere, saç modellerine karşı çıkmak, genç ile ebeveyn arasına duvar örmekten başka bir işe yaramaz.

Komik görünse bile fikrinizi söylemeyin

Oğlunuz ya da kızınız, kıyafetiyle ya da saç modeliyle gülünç olmuşsa, bile hiç sesinizi çıkarmayın. Genç, bir süre sonra hatasını anlayıp, kendine yakışanı bulacaktır. Çocukluktan gençliğe geçiş, insanın hayatında son derece kritik bir dönemdir.

Eğer ebeveyn akıllı davranır, genci yanlış uygulamalarla bunaltmazsa, onu zevklerinde, seçimlerinde özgür bırakırsa, gençler kısa sürede kendileri için en doğru olanı bulacaklardır.

Ergenlik çağındaki genç adaylarının büyüme, yetişkin bir birey olma çabaları, öğrenimlerinde de aksamalara neden olabilir. Onların artık derslerine eskisi kadar önem vermediklerini gören ebeveynler, endişelenirler. Aslında genç de duruma ailesi kadar üzülmüştür. Bu durumda anne ve babasının ona, onu ne kadar sevdiklerini ve yardım etmeye hazır olduklarını söylemeleri gerek.

Genci azarlamak, aşağılamak ve hesap sormak yerine ona yardım etmek, krizin kısa sürede atlatılmasını sağlar.

Cinsellikle ilgilenmesi en doğal hakkı

Ergenlik döneminde genç adayların cinsellikle yakından ilgilenmeleri bazen anneleri endişelendirir. Çocuklarına gönderilen mektupları gizlice okumaya, telefon konuşmalarını, gence belli etmeden dinlemeye kalkışırlar. Bazı anneler çok meraklı olur, çocukların odalarını bile karıştırırlar. İşte bu dönemde, ebeveynin yapacağı en büyük hata gencin dünyasına zorla girmek olur.

Hepimiz zaman zaman sadece kendimize ait bir ortamda yalnız kalmak isteriz. Gencin de duygularını tahlil edebilmesi, kimliğini bulabilmesi için yalnız kalmaya ihtiyacı olacaktır. Eğer genci bu hakkından yoksun bırakırsanız o zaman, büyüklerine karşı saldırgan bir tutum içine girer. Seçtiği arkadaşları, merakları ve tutkuları, ona belli edilmeden gizlice araştırılmalı. Odasının kapısını kapatıp, Beni rahat bırak diye bağıran bir delikanlıya kızmak yanlıştır.
Alıntıdır(yaprak-forum.com)
http://paylasimadresiniz.yetkinforum.com

Beni Rahat Bırakın
1 sayfadaki 1 sayfası